(صفحه اصلی ‌سایت) (به  یاد  پشمک  و  هاریسون)

بیماری های خوکچه

اگر میخواهید خوکچه هندی تان را خوب عمر کند و سالم بماند باید  دامپزشکی آشنا با حیوانات جونده پیدا کنید .  این دامپزشکان روی حیواناتی مثل خوکچه و خرگوش تخصص دارند و به آنها  دامپزشک اگزوتیک  می‌گویند.

خوکچه خود را برای ویزیت اول ببرید تا دکتر با او آشنا شود و اگر سوالی داشتید از او بپرسید. دامپزشک خوکچه هندی را از نظر انگل بررسی می‌کند و کوتاه کردن ناخن را به شما یاد می دهد و وضع دندان ها و سلامت کلیه خوکچه هندی را بررسی میکند.

بهترین راه بررسی سلامت خوکچه هندی و  وزن کردن خوکچه با ترازوی آشپزخانه هر ۱۵ روز یکبار و ثبت آن در دفترچه است .  یکی از اولین نشانه های بیماری خوکچه کم شدن وزن است.

 با در نظر گرفتن و ثبت وزن خوکچه فورا متوجه کاهش وزن او می شوید و با مراجعه به دامپزشک می توانید بیماری را از همان ابتدا که قابل درمان است علاج کنید. خوکچه بیمار را باید زود به زود وزن کنید، اگر بدحال است باید هر روز وزن شود.

نشانه های خطر بیماری در خوکچه ها

اگر خوکچه تان هر یک از این  نشانه های خطر  را داشت او را نزد دامپزشک ببرید. مقاومت خوکچه ها یکسان نیست ولی خوکچه ای که این نشانه ها را دارد متاسفانه گاهی فقط یکی دو ساعت یا کمتر زنده می‌ماند،  پس برای درمان او معطل نکنید و گرنه پشیمان خواهید شد:
گوشه‌نشینی خوکچه هندی و پاسخ ندادن به شما علامت خطر است. خوکچه خیلی زود بد حال می‌شود و باید سریع به دادش برسید و او را به دامپزشک آشنا با حیوانات کوچک نشان دهید. هشدار ! اگر خوکچه علائم بیماری دارد، احتمالاً مدتها است مریض است و شما متوجه نشده اید. خوکچه ها مریضی خود را بطور غریزی پنهان می‌کنند و حتی قایم می‌شوند ، چون می‌ترسند اگر ضعیف به نظر برسند شکار شوند.

در شرایط بیماری فردی بزرگسال باید مراقب خوکچه باشد، نه کودکی که معمولاً به خوکچه غذا می دهد . بیشتر بیماری های عفونی خوکچه ها با استفاده از آنتی بیوتیک هایی که برای خوکچه ها بی خطرند در مراحل ابتدایی درمان می شوند.

اگر نگران خوکچه هندی خود هستید و فکر می کنید حالش مثل همیشه خوب نیست حتماً او را به دام پزشکی نشان دهید و دست دست نکنید .

داروها بر پایه پنی سیلین (مانند آموکسی سیلین) برای خوکچه هندی کشنده هستند. دقت کنید دامپزشک این داروها را به خوکچه ندهد.

اگر مطمئن نیستید داروی تجویزی برای خوکچه مناسب است، سوال کنید .

توجه :  از آنجایی که شربت کوتریموکسازول (باکتریل) مانع رشد خوکچه است، باید فقط در صورتی که واقعاً لازم باشد به بچه خوکچه ها داده شود، مثلا وقتی بچه خوکچه به تشخیص دامپزشک عفونت ادراری دارد.