(صفحه اصلی ‌سایت) (به  یاد  پشمک  و  هاریسون)

نظافت خوکچه هندی

نظافت خوکچه هندی

حمام کردن: خوکچه هندی مو بلند نسبت به مو کوتاه ها بیشتر نیازمند حمام کردن است. می توانید از شامپوی مخصوص بچه گربه یا شامپو بچه معمولی فیروز استفاده کنید تا پوست او خشک نشود.

برای حمام کردن خوکچه هندی از یک کاسه کوچک آب استفاده کنید و قبل از اینکه او را به قفس برگردانید کامل خشکش کنید تا سرما نخورد (با بیماریهای خوکچه هندی آشنا شوید).

کوتاه کردن ناخن ها:  هر ماه لازم است ناخن ها را کوتاه کنید وگرنه ناخن وارد پای خوکچه هندی میشود و پا عفونت می‌کند . ناخن گیر معمولی برای کوتاه کردن ناخن های پا خوب است، چون دهانه کوچکی دارد و باعث می شود اشتباهی انگشت خوکچه هندی را زخمی نکنید.

موقع کوتاه کردن ناخن ها عجله نکنید و خیلی کوتاه نکنید چون  بخشی داخلی ناخن خوکچه هندی رگ خونی دارد!

بهتر است برای دقت بیشتر زیر پای حیوان چراغ قوه بیاندازید تا ببینید کجای ناخن شاخی است و کجا خون دارد.

در خوکچه های هندی سفید قسمت شاخی سفید و قسمت رگدار صورتی تا قرمز است. باید از انتهای ناخن فقط چند میلیمتر قسمت سفید را کوتاه کنید و از قسمتهای صورتی و قرمز دوری کنید.

اگر تا کنون ناخن کوتاه نکرده اید بهتر است فیلم های این کار را روی اینترنت ببینید و یاد بگیرید یا بار اول از دامپزشک بخواهید ناخن خوکچه هندی را بگیرد و نگاه کنید.

پودر بند آورنده خون در بازار ایران نیست یا کمیاب است. اگر چنین چیزی پیدا کردید حتما خریداری کنید. وقتی ناخن پای خوکچه هندی خونی شود بسیار به درد میخورد.

شانه زدن موها:  برس های مو که پرزهای فلزی دارند کاملاً به ریشه موها می رسند و برای شان زدن مناسب هستند هر روز موهای خوکچه هندی تان را شانه کنید تا موهای ضعیف جدا شود و خوکچه هندی ریزش مو پیدا نکند.